IV Ursynowski Festiwal
Muzyki Organowej i Kameralnej


„Dudy szkockie – harfa celtycka – organy”

25 października 2015 r. godz. 19.00

Zapraszamy na

W niedzielę 25 października br. o godz. 19.00 w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa ul. Przy Bażantarni 3 odbył się koncert „Dudy szkockie – harfa celtycka – organy” w ramach IV Ursynowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wystąpili:

Lindsay Davidson - dudy szkockie, Irene Davidson - harfa celtycka, Ireneusz Wyrwa - organy

W programie usłyszeliśmy duety na dudy i harfę oraz utwory organowe.

Irene Davidson i Lindsay Davidson. Fot. K. Sadowski

Lindsay Davidson – Amazing Grace (wmv 47 MB)

Lindsay Davidson

Studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie Edynburgskim. Jest pierwszą osobą na świecie, która ukończyła studia muzyczne w grze na dudach. Program studiów został specjalnie dla niego stworzony. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe na wydziale kompozycji i komputerowej syntezy dźwięku. Wkrótce potem rozpoczął działalność pedagogiczną i koncertową prowadząc wiele zespołów oraz zakładając szkołę muzyczną, w której wprowadził nowy program i system nauki gry na dudach. Szkoła ta otwarła filie w USA i Australii. Wygrał wiele nagród w konkursach solowych oraz zespołowych. Lindsay jako kompozytor i wykonawca współpracował i koncertował z wieloma orkiestrami i dyrygentami zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce: The Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, z Orkiestrą Kameralną Amadeus (z Agnieszką Duczmal), Jerzym Maksymiukiem, Krzesimirem Dębskim i Janem Jazownikiem; w latach 2000-2002 był solistą Leopolis Chamber Orchestra ze Lwowa. Występował w wielu krajach Europy, w Australii i USA.

Irene Davidson

Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. Edukację muzyczną kontynuowała na studiach podyplomowych krakowskiej Akademii Muzycznej. Swój warsztat muzyczny doskonaliła też biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian (1990 Kraków), III Harp Syphosium (1999 Amsterdam), w 1998 r. w I Dniach Harfy w Warszawie. Dokonała prawykonania i rejestracji utworów na harfę m.in. dla Związku Kompozytorów Krakowskich. Jako kameralistka współ-pracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Obecnie jest harfistką Filharmonii Krakowskiej oraz asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Ireneusz Wyrwa

Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie pod kierunkiem Mieczysława Tulei. W roku 1999 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzow¬skich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer. Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Występuje także z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych. Jego dorobek arty¬styczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Obecnie wykłada w Zakładzie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie.

 

 

 

Dodatkowe informacje